Tatry są najwyższym pasmem w łańcuchu Karpat. Ich całkowita powierzchnia wynosi 785 kilometrów kwadratowych. Do terytorium Polski przynależy około 175 kilometrów kwadratowych. Pozostała cześć należy do naszego słowackiego sąsiada. Obszar Tatr znajduje się na liście Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Na terenie Tatr, a dokładniej na ich polskiej części, znajduje się Tatrzański Park Narodowy. Miejsce to polecamy szczególnie osobom, które uwielbiają naturę oraz piękne krajobrazy. Odnajdziemy tutaj całe mnóstwo tras rowerowych o różnych poziomach trudności, dzięki czemu każdy odnajdzie cos dla siebie. W Tatrach nie sposób się również nudzić podczas deszczu lub zlej pogody. Można również wybrać się do muzeum czy galerii. Tym, którzy nie lubią zwiedzać możemy zaproponować wycieczkę do cieplic lub jednego z nowoczesnych basenów z różnymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Na dodatek, w Tatrach nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem wymarzonego noclegu. Do wyboru mamy prywatne góralskie kwatery, pokoje lub hostele i hotele.
Wynajem kwater prywatnych i domów w Tatrach
Taty mają do zaoferowania bardzo bogatą bazę noclegową. Każdy znajdzie tutaj cos dla siebie, w zależności od upodobań i preferencji. Aby w pełni cieszyć się pobytem w górach polecamy nocleg w chacie góralskiej u prawdziwego gaździny. Dzięki temu będziemy mogli skosztować góralskich przysmaków i poczuć prawdziwa gościnność. Osobom, które stawiają na wypoczynek po ciężkiej pracy polecamy ofertę B&B, gdzie wszystko czeka na nas przygotowane o ustalonych wcześniej porach. Podsumowując, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Ciekawostki:
- Najwyższym szczytem Tatr są Rysy (2499 m n.p.m.).
-
Wielki Staw jest najgłębszym jeziorem Tatr.
-
Morskie Oko jest największym i najbardziej znanym jeziorem w regionie Tatr.
- W całych Tatrach turyści mogą wspiąć się aż 92 na szczyty.
-
Siklawa jest największym wodospadem w Tatrach Polskich.
-
Schronisko nad Morskim Okiem im. Stanisława Staszica, które otworzono w 1908 roku jest najstarszym schroniskiem po polskiej części Tatr.
Zakopane
Zakopane jest od dawna nazywane nieformalnie zimową stolicą Polski. I nie ma co do tego żadnych wątpliwości, potwierdza to całe mnóstwo turystów z Polski i zagranicy każdego roku! Miłośnicy zwiedzania będą czuli się tutaj znakomicie: barokowy drewniany kościółek obok Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku; góralska zabudowa drewniana; budowle w stylu zakopiańskim; wille (np. Koliba, Pod Jedlami, Atma i inne) to tylko nieliczne z obiektów wartych odwiedzenia. Ale Zakopane to przede wszystkim miejsce dla narciarzy oraz fanów snowboardu! Mnóstwo tras i wyciągów sprawia iż każdego roku do Zakopanego przybywa coraz więcej miłośników sportów zimowych. Ale Zakopane zachwyca również latem! Koniecznie musisz przespacerować się słynnymi Krupówkami i skosztować góralskich oscypków. Zakopane jest również świetna baza wypadową np. na wycieczki na Słowację. Jeziora w Tatrach
Jeziora w rejonie Tatr nazywane stawami. Odnajdziemy tutaj prawie dwieście jezior, a największym z nich jest Morskie Oko. W większości jeziora te są pochodzenia polodowcowego. Najbardziej znanym zespołem jezior jest Dolina Pięciu Stawów Polskich. W jego skład wchodzą: Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski, Szpiglasowe Stawki, Wielki Staw Polski, Wole Oko oraz Zadni Staw Polski. Podczas naszych wędrówek po Tatrach bardzo często natykać się będziemy na piękne jeziora, które dodadzą uroku naszym spacerom. Pogoda i klimat tatrzański
Najbardziej zbliżonym klimatem do tatrzańskiego jest klimat alpejski. Charakteryzuje go niska średnia temperatura całoroczna, zachmurzenia, spora liczba dni, w których przeważają opady oraz częste, niespodziewane wiatry. Zima zaczyna się tutaj już od połowy października i trwa do końca kwietnia. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, a najzimniejszym luty. W klimacie tym zdarzają się opady śniegu w ciągu lata. 8 sierpnia 2013 zanotowane w Zakopanem najwyższą temperaturę, 32,8 °C. Atrakcje turystyczne w Tatrach
Tarty to nie tylko wspaniała przyroda i bajeczne krajobrazy. Ten region Polski ma również do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych. Dużą popularnością cieszy się kolej linowa na Kasprowy Wierch oraz koleje linowo-terenowe na Gubałówkę oraz Smokowieckie Siodełko. Popularnością cieszą się również szlaki turystyczne o różnych poziomach trudności. W samej polskiej części odnajdziemy ich ponad 275 kilometrów. Do miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów należą: Giewont, Dolina Kościeliska, Morskie Oko i Kasprowy Wierch. Najsłynniejszym miastem Tatr jest Zakopane, ale miasta i miejscowości takie jak Poronin, Bukowina tatrzańska czy Murzasichle cisza się dużą popularnością wśród turystów. Po polskiej stronie zatrzymać możemy się w jednym z dziewięciu schronisk. Jak się dostać w Tatry?
Jak już wcześniej wspominaliśmy, polska cześć Tatr liczy sobie 175 kilometrów kwadratowych. Aby podpowiedzieć, jak najlepiej dojechać w Tatry, należy najpierw zdefiniować cel naszej podróży. Jeśli wybieramy się do Zakopanego, polecamy pociąg lub autokar. Dla osób, które nie boją długich podróży samochodem, zwłaszcza podczas zimy, polecić możemy dojazd własnym pojazdem. Warto wcześniej skontaktować się z naszym gospodarzem i zapytać o możliwość skorzystania z miejsca parkingowego przy naszej kwaterze.