Stolica Wielkopolski jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich i gospodarczych kraju, a międzynarodową sławą cieszą się już od lat Targi Poznańskie. „Wszystko jest rychtyk” – słyszymy na ulicy w Poznaniu i zastanawiamy się, gdzie tak właściwie jesteśmy. Czyżbyśmy znaleźli się przypadkowo na polsko-niemieckiej granicy? Nie. Ale to fakt, że gwara poznańska, ma się dobrze w Poznaniu. Ciekawe słownictwo znajdziemy również w dziale kulinarnym: poza standardem, czyli pyrami-ziemniakami, w zdumienie może nas wprawić habas (mięso) czy szneka (drożdżówka). Pomocą dla początkujących w materii poznańskiej gwary mogą być otwarci i serdecznie nastawieni do gości gospodarze, u których znajdziesz nocleg w Poznaniu. Czy pokój czy apartament, przyjaźni Poznaniacy pokierują Cię do najważniejszych miejsc turystycznych i zdradzą gdzie najlepiej zjeść pyry z gzikiem lub szare kluchy. Po takim posiłku na deser obowiązkowy będzie oczywiście marciński rogal. Ale nie wszystko kręci się wokół jedzenia. Czas na zwiedzanie! Stary Rynek to oczywiście punkt wyjścia w każdym mieście w Polsce. Również Poznań ma się czym pochwalić. Renesansowy ratusz, z którym związana jest legenda o koziołkach i o Królu Kruków. Na wzgórzu znajdziemy Zamek Królewski z fragmentem zachowanych murów obronnych, a na Ostrowie Tumskim koniecznie należy zajrzeć do najstarszej w Polsce katedry – miejscem pochówku pierwszych władców Polski.
Mieszkania i pokoje w Poznaniu
Na Wimdu znajdziesz oferty noclegu w Poznaniu na każdą kieszeń – od pokoi wynajmowanych przez studentów czy w prywatnych kwaterach nadających się idealnie dla zakochanych par, po przestronne mieszkania będące w stanie pomieścić całe rodziny lub grupy przyjaciół. Osobom nastawionym na imprezowanie polecamy w szczególności apartamenty w okolicy Starego Rynku. Tam właśnie po 22 zaczyna kwitnąć życie nocne Poznania. Osobom, które stawiają na relaksujący wyjazd, polecamy dzielnice oddalone od ścisłego centrum. Jeżeli nie chcemy wydać dużo, warto zastanowić się nad pokojem w jednej z kwater. Podróżującym, którzy stawiają na komfort, polecamy wynajęcie całego mieszkania, dzięki czemu, nie trzeba będzie dzielić kuchni i łazienki z innymi turystami. Jedno jest pewne – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Ciekawostki:
- Poznań to jedyne miasto, które zostało uwzględnione w hymnie Polski.
- Szybciej dostaniem się z Poznania do Berlina niż do Warszawy.
- Właśnie tutaj urodził się Paul von Hindenburg, prezydent Państwa Niemieckiego.
- W stolicy Wielkopolski pochowany został Mieszko I.
- Każdego roku w Poznaniu na Starym Rynku budowane jest miasteczko Betlejemskie.
Zwiedzanie
W Poznaniu nie sposób będzie się nudzić. Miasto to jest piątym co do wielkości miastem Polski z 550 tysiącami mieszkańców. Zwiedzanie powinniśmy rozpocząć od Starego Miasta i ulicy Półwiejskiej. Właśnie tam odnajdziemy słynny Stary Browar, a dokładniej Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar. Miejsce to zostało uznane za najlepsze centrum handlowe na świecie w roku 2008. Na Stary Rynek należy wybrać się przed 12 w południe i poczekać na wybicie zegara. Wtedy właśnie naszym oczom ukażą się słynne trykające się koziołki poznańskie. W okolicy odnajdziemy Zamek Królewski oraz kawałki murów obronnych, które przynależały do Zamku. Kolejnym miejscem, do którego koniecznie musimy się wybrać będąc w stolicy Wielkopolski jest Ostrów Tumski. To właśnie tutaj odnajdziemy najstarszą w Polsce katedrę, gdzie podobno odbył się chrzest Polski. Od roku 2012 znajduje się w tej okolicy Rezerwat Archeologiczny „Genius Loci”. Wybierając się do Parku Wieniawskiego, przy okazji zobaczymy Collegium Minus oraz Aulę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Zamek Cesarski. W Poznaniu zobaczyć możemy również piętnaście fortów wzniesionych przez naszych zachodnich sąsiadów. Z kolei, od roku 2013, odwiedzać można prezydencki schron przeciwatomowy z lat 60. Miłośnikom przyrody polecamy również wycieczkę do rezerwatu przyrody Meteoryt Morasko. Spacerem od Starego Rynku można udać się nad słynne Jezioro Maltańskie, zwane przez Poznaniaków Maltą. Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Poznańskie są największym organizatorem targów w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Targi posiadają 55% udziałów w rynku targowym w Polsce. Rok 2012 to około 90 wydarzeń targowych, w których wzięło udział ponad 11 tysięcy wystawców. W tym samym roku na targach znalazło się prawie pół miliona osób odwiedzających! Międzynarodowe Targi Poznańskie otrzymały wiele nagród, m.in.: Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Medal Europejski i Złoty Medal im. Jana Kilińskiego .Jak się dostać do Poznania?
O polaczenie do Poznania nie musimy się martwić. Zlokalizowany jest tutaj Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego, który jest jednym z najstarszych lotnisk w całej Polsce. Lotnisko oddalone jest o 7 kilometrów od centrum miasta. Dostaniemy się tutaj liniami przewoźników takich jak: Eurolot, LOT, Lufthansa, Ryanair, Scandinavian Airlines oraz Wizz Air. Do miasta bez problemu dostaniemy się autobusami linii: 48, 59, L oraz autobusem nocnym 242. Pod lotniskiem na podróżujących czekają taksówkarze. Warto jednak wcześniej zapytać się o koszt naszej podróży i pilnować włączenia licznika. Do Poznania możemy dostać się również pociągiem. Ciekawe rozwiązanie proponuje Intercity, gdzie za bilet na trasie Warszawa – Poznań – Berlin, zapłacimy 19 euro za dojazd do Poznania. (Wersja do Berlina kosztuje 29 euro, jeżeli rezerwujemy bilet do 3 dni przed planowanym odjazdem pociągu). Do Poznania można wybrać się także Polskim Busem oraz Simple Express. Podróż jest dłuższa niż ta pociągiem, ale autobusy wyposażone są w Internet i często można oglądać w nich filmy, aby podróż mijała nam szybciej i przyjemniej. Poznań jest również świetną bazą wypadową do stolicy naszych zachodnich sąsiadów – Berlina. podróż z Poznania do Berlina wyniesie nas 19 euro, jeżeli wybierzemy opcję Intercity, a czas podróży to niecałe 2 i pół godziny.