Jerozolima jest stolicą oraz największym miastem Izraela. W tym właśnie mieście odnajdziemy wszystkie najważniejsze urzędy w kraju jak parlament, czyli Kneset, oraz siedziba prezydenta. Warto dodać, ze społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy jako stolicy tego państwa. Turyści nastawieni na poznawanie religijnych miejsc i budowli powinni z pewnością wybrać się do Jerozolimy. Tam bowiem mieszają się trzy największe religie monoteistyczne: judaizm, chrześcijaństwo oraz muzułmanizm. Na liście miejsc do odwiedzenia nie może zabraknąć z pewnością Bazyliki Grobu Pańskiego, Ściany Płaczu oraz meczetu Al-Aksa. Warto również wybrać się do miejsca, w którym Jezus modlił się przed ukrzyżowaniem – Getsemani. Spotkać tu możemy pielgrzymów z najodleglejszych zakątków świata. Brzmi interesująco? Nie zwlekaj i ruszaj do Jerozolimy!
Mieszkania i pokoje w Jerozolimie
Jeżeli wybieramy się na wakacje do Jerozolimy, warto zastanowić się nad tanim noclegiem w pobliżu Starego Miasta. Warto wiedzieć, że Stare Miasto dzieli się na cztery dzielnice: chrześcijańską, muzułmańską, żydowską oraz ormiańską. Możemy również zastanowić się nad noclegiem w mniej centralnych dzielnicach Jerozolimy. Wszystko zależy od tego na jakiego rodzaju wypoczynek się nastawiamy i ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na nasz wyjazd. Rodzinom z dziećmi polecamy wynajęcie całego apartamentu, a osobom, które chcą trochę zaoszczędzić, radzimy zastanowić się nad wynajęciem pokoju na prywatnej kwaterze. Ciekawostki:
-
Natalie Portman (Natalie Hershlag), amerykańska aktorka, urodziła się w Jerozolimie.
- Według danych z roku 2000 w mieście odnajdziemy 1204 synagogi, 158 kościołów oraz 73 meczety.
- Początki miasta łączą się z powstaniem Królestwa Izraela około 1003 roku przed naszą erą.
- Jednym z miast partnerskich Jerozolimy jest Nowy Jork.
Zwiedzanie Jerozolimy
Będąc w Jerozolimie możemy zwiedzanie miasta rozpocząć od Starego Miasta. Tutaj odnajdziemy Cytadelę Dawida, czyli ruiny pałacu króla Dawida. Według Starego Testamentu właśnie tutaj powstały psalmy starotestamentalne. Wybudowanie cytadeli zlecił w 1532 roku Sulejman II Wspaniały, w celu wzmocnienia systemu obronnego starego miasta Jerozolimy. Podczas zwiedzania miasta nie można pominąć jednego z symboli Jerozolimy – wzgórza Golgota. Na wzgórzu naszym oczom ukaże się Bazylika Grobu Świętego, gdzie znaleziono grób Jezusa. W kościele odnajdziemy też Kaplicę trzech Marii, Kaplicę Franków, Kaplicę koptyjską, Kaplicę Syryjczyków, Kaplicę św. Longina, Kaplicę podziału szat, Kamień Namaszczenia, Grób Józefa z Arymatei, Ołtarz Marii Magdaleny, Chór Greków, Chór franciszkanów, Kaplicę Wyszydzenia Pana Jezusa oraz Kaplicę Najświętszego Sakramentu. Kotel ha-Maarawi, czyli słynna Ściana Płaczu, to pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej. Jest to najważniejsze miejsce dla wyznawców judaizmu. Właśnie tutaj wierni wkładają kąteczki z prośbami do Boga. Koniecznie trzeba odwiedzić Wzgórze Świątynne, gdzie usytuowana jest Kopula na Skale oraz meczet Al-Aksa. Miejsce to jest kością niezgody w konflikcie pomiędzy Palestyńczykami i Żydami. Nasza wędrówka po Jerozolimie nie będzie pełna, jeżeli nie udamy się do Getsemani, czyli Ogrodu Oliwnego. Według Nowego Testamentu wlanie tutaj Jezus przebywał na czuwaniu modlitewnym tuż przed pojmaniem. Kuchnia izraelsko-arabska
Kuchnia w Palestynie jest bardzo różnorodna, na co wpływa mieszanka kulturowa i religijna tego miasta. Odkryjemy tutaj smaki kuchni śródziemnomorskiej, arabskiej, żydowskiej, tureckiej a nawet smaki kuchni Dalekiego Wschodu. Na śniadanie jada się tutaj dużo świeżych warzyw i owoców, chleba oraz jajek, serów, jogurtów, maślanek. Śniadanie popija się świeżym sokiem, herbatą łub kawą. Tradycyjną przystawką są cygara marokańskie, czyli siekane mięso, które zawija się w rurki. Mussachan to mięso kurczaka, do którego dodaje się cebule oraz migdały i serwuje w chlebie pita. Tahini jest smaczną pastą tworzoną z czosnku, sezamu, natki pietruszki, oliwy i cytryny. Czulent serwowany jest podczas szabasu. Szulent przyrządzany jest z wołowiny, ziemniaków, marchewki, kaszy jęczmienne, cebuli oraz fasoli. Warto spróbować smacznego falafela, czy smażonych kulek ciecierzycy serwowanych w chlebie pita. Wegetarianom polecamy sałatkę jerozolimską, która przypomina stalkę grecką. Ważną rolę w kuchni izraelskiej odgrywają przystawki. Polecamy babaganusz, czyli purée z pieczonego bakłażana, kibbe, czyli krokiety z pszenicy z dodatkiem mięsa, cebuli i orzeszków lub tabuleh, czyli kuskus z dodatkiem mięty, natki pietruszki, młodej cebulki, pomidorów, ogórków, cytryny i oliwy. Pogoda w Jerozolimie
Jeżeli chcemy połączyć zwiedzanie miasta z wypoczynkiem na plaży, polecamy wybrać się do Jerozolimy w okresie od kwietnia do listopada. W tym czasie temperatura powietrza przekraczać będzie 25ºC. Wybierając się do Jerozolimy w maju i we wrześniu unikniemy meczących upałów oraz natłoku turystów, którzy przybywają tutaj licznie z całego świata. Jak się dostać do Jerozolimy?
Międzynarodowe lotnisko im. Bena Guriona w Tel Awiwie oddalone jest od Jerozolimy około 50 kilometrów. Dostaniemy się tutaj przewoźnikami linii lotniczych takich jak: Aerosvit, Air Malta, Air Baltic, Air Canada, Air France, Air Slovakia, AlItalia, American Airlines, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, Bulgarian Air, Czech Airlines, EL AL, Finnair, Germania Express, Iberia, Lufthansa, Malev, South African Airways, SpanAir, Swiss, Thomas Cook Airlines, ThomsonFly, Turkish Airlines, LOT, KLM, Sun D'or International Airlines. Firma Nesher Tours oferuje przejazdy miedzy lotniskiem a Jerozolimą. Warto pamiętać, że taka podróż może okazać się dość kosztowna. Niedaleko lotniska usytuowana jest stacja kolejowa.